Małopolska Policja kontynuuje sprawdzenie osób przebywających na kwarantannie domowej

Małopolska Policja kontynuuje sprawdzenie osób przebywających na kwarantannie domowej

Małopolska Policja kontynuuje sprawdzenie osób przebywających na kwarantannie domowejW ubiegłą sobotę skontrolowaliśmy 5800 osób na kwarantannie domowej w Małopolsce, w niedzielę 7500, a wczoraj 8500. Dziś planujemy skontrolować ponad 9500 osób.

W tych czynnościach pomagają nam żołnierze z 6. Brygady Desantowo-Szturmowa i Żandarmerii Wojskowej. Jutro do pomocy rusza nam 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Z pomocą przychodzi w tym zakresie także wdrażana aktualnie aplikacja "Kwarantanna domowa". W dalszym ciągu notujemy przypadki naruszenia kwarantanny, czy to polegające na wyjściu na zakupy czy wyprowadzeniu psa. Wczoraj w Krakowie, policjanci udali się do sklepu spożywczego, gdzie miał być widziany mężczyzna niestosujący się do kwarantanny domowej.

W celach dowodowych zabezpieczono nawet monitoring sklepowy. Nie ma usprawiedliwienia dla naruszenia zasad kwarantanny i każdy taki przypadek skutkuje skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Notujemy także poważne naruszenia, tak jak w przypadku mieszkańca Bielska-Białej, który wyjechał samochodem z domu i został na prośbę śląskich policjantów zatrzymany przez nas na krajowej 7 w okolicach Miechowa. Wobec tego mężczyzny również zostaną wyciągnięte konsekwencje. Otrzymujemy także telefony od osób, które zgłaszają naruszenia kwarantanny, czy to przez sąsiadów czy przez osoby z otoczenia. Jedna z takich osób zadeklarowała nawet to, że może być oficjalnie świadkiem w takiej sprawie.

Obserwujemy zmniejszająca się liczbę osób naruszających zasady kwarantanny. O ile w sobotę była to liczba ponad 260 osób (w Małopolsce), tak w niedziele ta liczba wynosiła 60, a wczoraj było to tylko 45 osób. Jak widać apele o rozsądek, zmiany przepisów i kontrole przynoszą pożądany skutek.