Wzmożone działania pod kryptonimem „ZNICZ 2018” w powiecie wadowickim

Wzmożone działania pod kryptonimem „ZNICZ 2018” w powiecie wadowickim

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. To właśnie wtedy polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla policjantów to czas wytężonej służby, wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo.

31 października 2018 roku Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach rozpoczyna działania pod kryptonimem „ZNICZ 2018”, które będą realizowane do 4 listopada br. W związku z obchodami Święta Zmarłych przewidywane jest bardzo duże natężenie ruchu kołowego i pieszych na drogach powiatu wadowickiego. Największe jednak natężenie ruchu będzie w rejonie cmentarzy oraz na trasach tranzytowych pomiędzy cmentarzami, a w szczególności:

  1. droga K-52 Inwałd

  2. droga K-52 Izdebnik

  3. droga K-28 Wadowice ul. Wojska Polskiego

  4. droga gminna Wadowice Al. M.B. Fatimskiej

  5. droga W-781 Andrychów ul. Beskidzka

  6. droga K-44 Ryczów i Spytkowice

W celu zminimalizowania zagrożenia bezpieczeństwa na drogach, policjanci będą prowadzili wzmożone działania, podczas których będą zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierowców, prędkość i wyprzedzanie.  Mundurowi będą również sprawdzać stan techniczny pojazdów, czy kierowcy i pozostali pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz czy dzieci są przewożone w fotelikach.

Do zadań funkcjonariuszy należeć będzie również udzielanie informacji zainteresowanym o możliwościach dojazdu do parkingów oraz czasowych utrudnieniach  i alternatywnych drogach objazdowych, egzekwowanie właściwego używania świateł zewnętrznych, prowadzenie kontroli pod kątem poszukiwanych osób i pojazdów, eliminowanie z ruchu nietrzeźwych jego uczestników, reagowanie na wykroczenia kierujących pojazdami w stosunku do pieszych oraz na wykroczenia popełniane przez pieszych, szczególnie w zakresie stosowania elementów odblaskowych.

Policja apeluje, aby kierowcy zwracali uwagę na oznakowanie w rejonie cmentarzy i możliwe zmiany w organizacji ruchu, by zachowali wyrozumiałość oraz bezwzględnie podporządkowali się policjantom i strażnikom miejskim kierującym ruchem oraz innym służbom porządkowym nadzorującym parkingi. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.   

 

 

 

 

 

zdjęcie: KMP Tarnów