Dla kierowców

 

 W ostatni weekend tj. od 13 do 15 marca 2012 roku na terenie województwa małopolskiego policjanci ujawnili 120 nietrzeźwych kierujących oraz będących w stanie po użyciu alkoholu. Można, więc powiedzieć, że był to „pijany” weekend na małopolskich drogach.

 Jedną z głównych przyczyn i problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego jest kierowanie pod wpływem alkoholu. Niepokoi fakt, że mimo prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających skutki kierowania po pijanemu, nasilonych działań policyjnych nietrzeźwi kierujący nadal pojawiają się na naszych drogach.

 Nasilone kontrole kierujących będą kontynuowane, przypominamy, że małopolska policja prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, każda kontrola na drodze, niezależnie od przyczyny pojęcia interwencji, wiąże się z badaniem stanu trzeźwości kierującego.

Bezpieczny „Czerwcowy długi weekend” w Małopolsce

Wstępny bilans długiego weekendu pokazuje, że na drogach Małopolski było bezpieczniej niż rok wcześniej! Liczba odnotowanych wypadków drogowych, w porównaniu do roku poprzedniego, jest mniejsza o 25%,  a liczba osób zabitych spadła o połowę.

W sumie od 29 maja 2013 roku do 2 czerwca 2013 roku na małopolskich drogach odnotowano 41 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 51 zostały ranne, ponadto ujawniono blisko 180 nietrzeźwych kierujących.

Do pierwszego  nieszczęśliwego wypadku doszło 2 czerwca tj. w niedzielę około godz. 3.30 w miejscowości Binarowa (powiat nowosądecki). 60 – letni kierujący pojazdem m-ki Chrysler Voyager najechał na leżącego na drodze pieszego. W wyniku tego wypadku pieszy poniósł śmierć.

Tego samego dnia około godz. 6.10, doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W miejscowości Korzenna (powiat gorlicki). 22 - letni kierujący Oplem Vectra, będąc w stanie po użyciu alkoholu, potrącił 73 – letniego pieszego, który w wyniku doznanych obrażeń zmarł.

Podczas ubiegłorocznego długiego weekendu czerwcowego  (6 - 10 czerwca 2012r),  doszło do 55 wypadków drogowych w których zginęły 4 osoby a 72 zostały ranne.

Mimo dużego natężenia, nie było znaczących utrudnień w ruchu drogowym pojazdów, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, jak i na drogach wlotowych do największych miast. Ponadto, w  tym czasie nad bezpieczeństwem podróżnych czuwała większa niż zwykle liczba policjantów wspomaganych przez policyjny śmigłowiec KANIA. Głównym celem funkcjonariuszy była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.

 

„Czerwcowy długi weekend”

W związku ze zbliżającym się  „długim weekendem” na małopolskich drogach będzie znacznie zwiększony ruch pojazdów. Może to powodować utrudnienia w ruchu drogowym , a co za tym idzie  wzrośnie zagrożenie bezpieczeństwa. Aby maksymalnie ograniczyć zdarzenia drogowe i minimalizować ich skutki, w dniach od 29 maja do 2 czerwca 2013r. małopolska policja drogowa przeprowadzi wzmożone działania policyjne związane z  uroczystościami  „Bożego Ciała”. Na drogach pojawi się zwiększona liczba policyjnych patroli wspomaganych przez policyjny śmigłowiec KANIA. W związku z uroczystościami będzie można napotkać na małopolskich drogach procesje. Wiele z nich będzie przechodziło przez ruchliwe drogi. W tych miejscach na czas ich trwania ruchem kierować będą policjanci, czy też strażacy. Przejeżdżając w takich miejscach autem zachowajmy szczególną ostrożność, bądźmy wyrozumiali i stosujmy się do poleceń kierujących ruchem.  

Przypominamy, że w najbliższych dniach obowiązywać będą ograniczenia  ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Będzie to 29 maja br. w godz. 18:00 do 22:00,oraz 30 maja br., w godzinach 08:00 do 22:00.

Ponadto w celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz maksymalnego podniesienia płynności ruchu,Policja w tym okresie będą prowadzić wzmożone działania, których głównym celem będzie pomoc kierującym w bezpiecznym dotarciu do celu podróży poprzez :                                                            

  • Nadzorowanie      głównych szlaków komunikacyjnych województwa.
  • Udzielanie      wskazówek i rad kierującym, upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na      drogi objazdowe.
  • Eliminowanie      z ruchu „pijanych kierowców” oraz tzw. „piratów drogowych”         

W akcji będzie wykorzystywany policyjny śmigłowiec, który już od 29.05 2013r. popołudnia (środa), będzie nadzorował natężenie ruchu drogowego na drodze krajowej nr 7 popularnej „zakopiance” i innych drogach tranzytowych województwa.

 
 
Działania „Alkohol i Narkotyki”

  20 kwietnia 2013 roku, na terenie województwa małopolskiego zostały przeprowadzone działania pn. „Alkohol i Narkotyki”, które były ukierunkowane na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących i ujawnianie przestępstw związanych z narkotykami.

Podczas jednodniowych działań, policjanci wykonali blisko 10 tys. badań na zawartość alkoholu, ujawniając 74 nietrzeźwych kierujących. Do sprawdzania zawartości alkoholu w organizmie zostały wykorzystane m.in. szybkie testy trzeźwości Alco Blow, które pozwoliły sprawnie przeprowadzić badania. Kontrole odbywały się przede wszystkim na drogach lokalnych, w rejonach dyskotek, restauracji oraz
w turystycznych miejscowościach górskich.

Przypominamy, że zawartość alkoholu we krwi o stężeniu od 0,2 promila do 0,5 promila, określa się jako stan po użyciu alkoholu. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem za które można stracić prawo jazdy nawet na 3 lata. Natomiast, gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila wówczas kierujący popełnia przestępstwo za które może stracić prawo jazdy nawet na 10 lat.

Kierowco pamiętaj, że alkohol:
- wydłuża czas reakcji
- pogarsza koordynację ruchów
- powoduje pogorszenie wzroku
- ogranicza pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i prędkości pojazdów
- znacznie obniża samokontrolę i koncentrację
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości

 
Podsumowanie działań „Alkohol i Narkotyki”

W miniony piątek tj. 25 stycznia 2013 roku, na terenie województwa małopolskiego zostały przeprowadzone działania „Alkohol i Narkotyki”. Głównym celem akcji było eliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu i narkotyków. Ogółem podczas jednodniowych działań, wykonano prawie 13 103 badania na zawartość alkoholu - ujawniając 40 pijanych kierujących.

Do sprawdzania zawartości alkoholu w organizmie zostały wykorzystane m.in. szybkie testy trzeźwości Alco Blow, które pozwoliły sprawnie przeprowadzić masowe badania. Analizy stanu bezpieczeństwa pokazują, że pijani kierujący stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W okresie dwunastu miesięcy 2012 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 184 wypadki drogowe i 663 kolizje, w wypadkach zginęło 14 osób a 231 zostało rannych. Ponadto, w 2012 roku policjanci ujawnili 11 910 nietrzeźwych kierujących, o 593 (tj. 5,2 %) więcej niż w 2011 roku. Aby uniknąć drastycznych zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących, policjanci kontynuują zaostrzoną procedurę kontrolną „Policja przeciw pijanym kierującym” - przy każdej kontroli drogowej, niezależnie od przyczyny podjęcia interwencji, sprawdzają stan trzeźwości kierującego.
Powyższe działania kontrolne będą kontynuowane.

 
Działania ,,Alkohol i Narkotyki”

W dniu 14 grudnia 2012 roku na terenie województwa małopolskiego zostały przeprowadzone działania pod nazwą ,,Alkohol i Narkotyki” , których głównym celem jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących poprzez eliminowanie z ruchu kierujących poruszających się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka.

W trakcie działań, w których wzięło udział 345 policjantów garnizonu małopolskiego, policjanci przebadali na zawartość alkoholu 9500 kierujących.
Podczas realizacji badań trzeźwości policjanci ujawnili łącznie 31 osób, które kierując pojazdami były pod działaniem alkoholu, w tym 21 osób w stanie nietrzeźwości oraz 10 osób w stanie po użyciu alkoholu, ponadto zatrzymano osobę, która kierowała pojazdem w stanie po użyciu narkotyków . W czasie kontroli zatrzymano 2 osoby, które kierowały pojazdem pomimo ,,zakazu sadowego” .

 
 
 
Działania ,,Trasa III”

W dniu 7 grudnia 2012 roku na terenie województwa małopolskiego zostały przeprowadzone działania pod nazwą ,,Trasa III”, działania te obejmowały nadzór nad drogami krajowymi nr 4, 79, 94 oraz A4. Głównym celem jest reagowanie na wykroczenia polegające na nieprzestrzeganiu dozwolonej prędkości zawarte w przepisach ogólnych prawa o ruchu drogowym, jak również ograniczenia prędkości wskazane znakami drogowymi.

Podczas realizacji działań policjanci skontrolowali 174 kierujących, ujawnili 143 wykroczenia drogowe w tym samych przekroczeń prędkości 83. W trakcie działań doszło do 2 wypadków drogowych oraz 2 kolizji.

 
 
Działania pod nazwą ,,Alkohol i Narkotyki”

W dniach 12 i 30 listopada 2012 roku na terenie województwa małopolskiego zostały przeprowadzone działania pod nazwą ,,Alkohol i Narkotyki” , których głównym celem jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących poprzez eliminowanie z ruchu kierujących poruszających się pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka.

W trakcie działań, w których wzięło udział 604 policjantów garnizonu małopolskiego, policjanci przebadali na zawartość alkoholu 18856 kierujących..
Podczas realizacji badań trzeźwości policjanci ujawnili łącznie 105 osób, które kierując pojazdami były pod działaniem alkoholu, w tym 71 osób w stanie nietrzeźwości , oraz 34 osoby w stanie po użyciu alkoholu. W czasie kontroli zatrzymano 11 osób, które kierowały pojazdem pomimo ,,zakazu sadowego”.Ponadto,  ujawniono 1 osobę, która kierowała pojazdem w stanie po użyciu narkotyków

 
Tegoroczne święta Wszystkich Świętych na małopolskich drogach były bezpieczne – odnotowano 40 % mniej wypadków drogowych i ofiar niż w roku ubiegłym.

Policyjna akcja „Znicz 2012” trwała od 31 października do 4 listopada 2012r. Głównym jej celem było zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych naszego województwa. Szczególna uwaga zwracana była na bezpieczeństwo pieszych, których w tym okresie w rejonach cmentarzy jest znacznie więcej niż zwykle.

W rejonach nekropolii umiejscowionych przy ruchliwych ciągach policjanci udzielali pomocy podróżnym w bezpiecznym dotarciu na groby bliskich. Na najruchliwszych drogach, szczególnie na skrzyżowaniach przy drogach wlotowych i wylotowych z Krakowa i innych miast oraz w pobliżu cmentarzy policjanci utrzymywali płynność ruchu podejmując ręczną regulację.

Podczas działań policjanci przede wszystkim udzielali wszechstronnej pomocy uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Dużą uwagę zwracano na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Każdorazowo badano stan trzeźwości kierującego, w sumie ujawniono 146 pijanych kierujących.

Podczas działań "Znicz 2012" (od 31.11.2012r. do 4.11.2012r.) na terenie województwa małopolskiego odnotowano 37 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 54 zostało rannych.  W porównywalnym okresie ubiegłego roku ( 28.10.2011r. – 1. 11.2011r.), na drogach naszego województwa zaistniały 62 wypadki drogowe, w wyniku, których śmierć poniosły 2 osoby, natomiast rannych zostało 87.

            Do jedynego wypadku śmiertelnego doszło 31 października 2012 r. około godziny 17.40 w miejscowości Strzelce Małe w powiecie brzeskim, gdzie 61 letni kierujący samochodem marki Toyota potrącił idącego poboczem 78 – letniego pieszego, który w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

 
 
Podsumowanie działań małopolskiej Policji drogowej „Bezpieczne wakacje 2012”

Małopolska Policja od 29 czerwca do 2 września 2012r. prowadziła na terenie całego województwa działania pn. „Bezpieczne Wakacje 2012”.    

                        Jednym z głównych zadań Policji drogowej podczas tych działań było zapewnienie bezpieczeństwa turystom podróżującym i wypoczywającym na terenie województwa małopolskiego. Zmierzały one przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym, bowiem ich bezpieczeństwo  w okresie wakacji stanowi priorytet działań Policji.

                     Szczególna uwaga zwrócona była na zorganizowane formy przewozu  oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. Za pośrednictwem środków masowego przekazu rodzice, opiekunowie, organizatorzy wyjazdów informowani byli                          o możliwości sprawdzenia stanu technicznego autobusów i trzeźwości kierujących jeszcze przed wyruszeniem w trasę. Liczba zgłaszanych kontroli autokarów co roku jest bardzo duża dlatego od początku wakacji w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu zorganizowano stałe punkty sprawdzania autobusów. W Wydziale Ruchu Drogowego KWP w Krakowie opracowano i na stronach internetowych małopolskiej Policji /www.malopolska.policja.gov.pl/ opublikowano prezentację, w której zamieszczono informacje pomocne podczas wakacyjnych wyjazdów m.in. dotyczące kontroli autokarów turystycznych, w tym telefony kontaktowe pod którymi można zgłaszać prośbę o interwencję policyjną oraz  wskazane punkty kontroli autokarów.       

                        Od początku wakacji, tj. od 29.06 do 2.09.2012 roku małopolscy policjanci skontrolowali ogółem 80 389 pojazdów, w tym 849 autobusów. Ujawniono  50 360 wykroczeń, za które nałożono 42 451 mandatów karnych (w tym 142 dot. autobusów), skierowano 991 wniosków o ukaranie (w tym 8 dot. autobusów) oraz zastosowano 6918 pouczeń (w tym 19 dot. autobusów). Zatrzymano 1148 praw jazdy  i 3752 dowody rejestracyjne w tym 2387 za zły stan techniczny.

Pod szczególnym nadzorem znalazły się autobusy turystyczne. Od 29.06. do 2.09.2012 roku skontrolowano 849 autobusów, z czego 773 w komunikacji krajowej  i 76 w komunikacji międzynarodowej.

                        Podobnie jak w latach ubiegłych za pośrednictwem mediów przekazano informacje o możliwości skontrolowania autobusu turystycznego jeszcze przed wyjazdem. Spotkało się to z dużym odzewem społeczeństwa, bowiem jeszcze przed wyruszeniem w trasę skontrolowano 509 autokarów (tj. 60 % ogółu).                            

W sumie stwierdzono 169 wykroczeń popełnionych przez kierujących autobusami – nałożono na nich 142 mandaty karne, skierowano 8 wniosków  o ukaranie do sądu grodzkiego oraz zastosowano 19 pouczeń.

Kontrole autobusów ujawniły 49 usterek technicznych. Do najistotniejszych należały usterki: ogumienia (8), układu hamulcowego (7). Pozostałe nieprawidłowości dotyczyły, układu kierowniczego niesprawności tachografów, niesprawnego oświetlenia i oznakowania autobusów.

                      Podczas prowadzonych działań stwierdzono 5 przypadków kierowania autobusem przez nietrzeźwych kierujących, 3 dotyczyły kursów na liniach regularnych natomiast 2 przypadki dotyczyły przewożenia dzieci na wypoczynek.

                        Policjanci w okresie wakacyjnym szczególną uwagę zwracali na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżnych w pojeździe w czasie jazdy oraz przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Kontrole ujawniły 7950 przypadków niestosowania się do obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa i 116 przypadków niewłaściwego przewozu dzieci. Kontynuowano zaostrzoną procedurę kontrolną polegającą na każdorazowym sprawdzaniu stanu trzeźwości kierującego podczas kontroli drogowej. Pozwoliło to na ujawnienie i wyeliminowanie z ruchu 2019 nietrzeźwych kierujących.                        

Działania kontrolne uzupełniane są aktywną działalnością informacyjno – edukacyjną, polegającą na ścisłym współdziałaniu ze środkami masowego przekazu. Zaowocowało to 115 wystąpieniami w mediach. Podjęte zostały również akcje edukacyjne, w sumie zrealizowano blisko 460 takich spotkań.

                       Ponadto w czasie wakacji policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie prowadzili „Letnią Szkołę Ruchu Drogowego”. W lipcu i sierpniu, dwa razy w tygodniu organizowane były egzaminy na kartę rowerową                                   i motorowerową. W trakcie tych spotkań przekazywane były również informacje na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

                      Przez cały okres wakacji na terenie województwa małopolskiego policjanci organizowali i uczestniczyli w szeregu akcjach profilaktycznych, podczas których promowali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa rowerzystów realizując założenia kampanii „Rowerem bezpiecznie do celu”.

Wstępne dane statystyczne pokazują, że w okresie od 29.06.2012r. do 2.09.2012 roku na małopolskich drogach doszło do  800  wypadków drogowych (spadek o 14 %), w których zginęło 36 osób (spadek o 53 %), a 1016  zostało rannych (spadek o 14%).

W grupie wiekowej dzieci do lat 14 odnotowaliśmy 1 ofiarę śmiertelną,   a 101 zostało rannych. Podczas ubiegłorocznych wakacji w wypadkach drogowych zginęło  4 dzieci, natomiast 126 zostało rannych.

 

Do tego nieszczęśliwego wypadku tegorocznych wakacji doszło  28 sierpnia około godz. 17.15 w Gorlicach na drodze wojewódzkiej nr 977, gdzie   8 – letni chłopiec wraz ze swoją 13 – letnią siostrą przechodząc na drugą stronę jezdni – poza przejściem dla pieszych, został potrącony przez pojazd. W wyniku doznanych obrażeń ciała zmarł  w szpitalu.

Małopolska policja drogowa jak co roku rozpoczęła wzmożone działania "Bezpieczna droga do szkoły”.

Celem tych działań jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom poruszającym się po drogach po okresie wakacyjnego „luzu” oraz nauka bezpiecznego poruszania się, po często ruchliwych drogach, którymi dzieci udają się do szkoły. Przez cały okres roku szkolnego policjanci prowadzić będą stałą, systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację uczniów najmłodszych klas.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa w rejonach szkół policjanci reagują na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, kierowanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach placówek szkół, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu, a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.

Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję rodzice nie mogą czuć się zwolnieni z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa swym pociechom.
Odprowadzając dziecko do szkoły powinni oni pokazać dzieciom nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę o szkoły. Tą drogą wspólnie z dziećmi powinni kilkakrotnie przejść utrwalając prawidłowe zachowania w drodze do szkoły i zwracając uwagę na zagrożenia związane z ruchem drogowym.

Wszystkim uczniom życzymy
„BEZPIECZNEJ DROGI DO SZKOŁY”
 

 
Rowerem bezpiecznie do celu - działania profilaktyczno - edukacyjne

29 sierpnia 2012 roku Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniami: ”Miasto dla Rowerów” oraz „Kraków Miastem Rowerów” na terenie województwa małopolskiego organizują wspólne działania edukacyjno profilaktyczne pn. „Rowerem bezpiecznie do celu”. Działania będą ukierunkowane na bezpieczeństwo rowerzystów oraz eliminowanie zachowań uczestników ruchu drogowego, które mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym.
Rowerzyści jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego coraz częściej pojawiają się na naszych drogach. Niejednokrotnie jest to jeden z szybszych środków transportu do poruszania się po zakorkowanych miastach. Bezpieczeństwo rowerzystów w głównej mierze należy od wzajemnego poszanowania się wszystkich uczestników ruchu oraz znajomości i respektowania przepisów przez wszystkich prowadzących. Także przez kierujących pojazdami mechanicznymi, którzy z powodu większej masy swojego pojazdu w większym stopniu powinni zwracać uwagę na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu takich jak rowerzyści czy piesi.
Dlatego też w tym roku po raz pierwszy staramy się reagować na wykroczenia popełniane nie tylko przez rowerzystów, ale także innych uczestników ruchu, z naciskiem na kierujących pojazdami mechanicznymi.

 

 

77 pijanych kierujących – ujawnionych podczas  poniedziałkowych działań „Trzeźwość”.

                                  W miniony poniedziałek 13 sierpnia 2012 roku, na terenie województwa małopolskiego zostały przeprowadzone działania „Trzeźwość”. Głównym ich celem było eliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Ogółem podczas jednodniowych działań, wykonano prawie 9 500 badań na zawartość alkoholu - ujawniając 77 pijanych kierujących.

W jednym przypadku policjanci z KPP w Proszowicach, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego, u którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3 promile alkoholu.

 Do sprawdzania zawartości alkoholu w organizmie zostały wykorzystane m.in. szybkie testy trzeźwości Alco Blow, które pozwoliły sprawnie przeprowadzić masowe badania.

Analizy stanu bezpieczeństwa pokazują, że pijani kierujący stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W okresie siedmiu miesięcy 2012 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 112 wypadków drogowych i 378 kolizji. Ponadto, w okresie od 1 stycznia do 31 lipca br. policjanci ujawnili 7265 pijanych kierujących,  o 634  (tj. ok. 10 %) więcej niż analogicznym okresie roku ubiegłego.

            Aby uniknąć drastycznych zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących, policjanci kontynuują zaostrzoną procedurę kontrolną „Policja przeciw pijanym kierującym” - przy każdej kontroli drogowej, niezależnie od przyczyny podjęcia interwencji, sprawdzają stan trzeźwości kierującego.

Powyższe działania kontrolne będą kontynuowane.

 
 
 
Policyjne działania „BUS – TRUCK” na terenie małopolski

W dniu 28.07.2012r. przeprowadzono na terenie województwa małopolskiego ogólnopolskie działania pod kryptonimem „BUS - TRUCK”, w trakcie działań policjanci ruchu drogowego zwracali szczególną uwagę na pojazdy podlegające ustawie o transporcie drogowym, które przeznaczone są do przewozu osób. Podczas działań sprawdzano trzeźwość kierujących, prawidłowość przewożenia osób, w tym ilości przewożonych pasażerów, przestrzeganie zasad określonych w ustawie o czasie pracy kierowców, jak również stan techniczny pojazdów oraz ich niezbędne wyposażenie i oznakowanie.

Funkcjonariusze biorący udział w działaniach skontrolowali 635 pojazdów, w tym 73 autobusy i 75 pojazdów ciężarowych. W trakcie kontroli ujawniono 14 kierujących będących pod wpływem alkoholu (w tym 1 kierujący autobusem, 1 kierujący pojazdem ciężarowym), zatrzymano 11 praw jazdy, 60 dowodów rejestracyjnych, nałożono 319 mandatów karnych, sporządzono 8 wniosków o ukaranie do sądu oraz 2 decyzje administracyjne za naruszenie ustawy o transporcie drogowym.
Tego typu kontrole będą kontynuowane podczas codziennej służby i czasie wzmożonych działań.

 

 
Podsumowanie działań „MELEX – RUCH TURYSTYCZNY”

W dniu 20 lipca 2012r. na terenie miasta Kraków zostały przeprowadzone działania pod kryptonimem „Melex - ruch turystyczny”. Działania były ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ujawnianie osób prowadzących działalność gospodarczą bez wymaganych dokumentów.

Przeprowadzone działania pokazują, iż kierujący pojazdami typu Melex popełniają szereg wykroczeń w ruchu drogowym. Najczęściej powtarzające się wykroczenia to: nieprawidłowe zatrzymanie lub postój (skrzyżowania ulic, chodniki, drogi dla rowerów), stan techniczny pojazdu (nieprawidłowe lub niesprawne oświetlenie, zużyta rzeźba bieżnika opon), jak również brak wymaganego wyposażenia lub oznakowania.

 
 
 
170 pijanych kierowców wykazało się brakiem rozwagi na drodze
 
W ostatni weekend tj. od 18 do 20 maja 2012 roku na terenie województwa małopolskiego policjanci ujawnili blisko 170 kierujących pod wpływem alkoholu. Można, powiedzieć, że była to rekordowa liczba, gdyż od początku bieżącego roku, podczas sobotnio niedzielnych kontroli funkcjonariusze nie zatrzymali aż takiej ilości nietrzeźwych kierujących.

Niestety policyjne statystyki pokazują, że 70% z nich to kierujący, którzy mają powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie czyli popełniają przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Kierowanie pod wpływem alkoholu jest jedną z głównych przyczyn i problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Niepokoi fakt, że mimo prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających skutki kierowania po pijanemu, nasilonych działań policyjnych nietrzeźwi kierujący nadal pojawiają się na naszych drogach. Głównie są to osoby młode najczęściej, wracające z klubów, dyskotek czy też spotkań na łonie natury często zakrapianych alkoholem.

W okresie od 1 stycznia do 21 maja 2012 roku na terenie województwa małopolskiego, nietrzeźwi kierowcy spowodowali 59 wypadków drogowych, w których zginęły 4 osoby natomiast 71 zostało rannych, ponadto byli sprawcami 224 kolizji drogowych. Z analizy wynika, że 5,0 % wypadków zawinionych jest przez nietrzeźwego kierowcę.

Od początku 2012 roku policjanci ujawnili już prawie 4 tys. nietrzeźwych kierujących.

Nasilone kontrole kierujących będą kontynuowane, przypominamy, że małopolska policja prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, każda kontrola na drodze, niezależnie od przyczyny pojęcia interwencji, wiąże się z badaniem stanu trzeźwości kierującego.

Prosimy o rozwagę i rozsądek i nie wsiadanie za kierownicę po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

„PIJANY” WEEKEND NA MAŁOPOLSKICH DROGACH

  W ostatni weekend tj. od 13 do 15 marca 2012 roku na terenie województwa małopolskiego policjanci ujawnili 120 nietrzeźwych kierujących oraz będących w stanie po użyciu alkoholu. Można, więc powiedzieć, że był to „pijany” weekend na małopolskich drogach.

 Jedną z głównych przyczyn i problemów bezpieczeństwa ruchu drogowego jest kierowanie pod wpływem alkoholu. Niepokoi fakt, że mimo prowadzonych kampanii społecznych uświadamiających skutki kierowania po pijanemu, nasilonych działań policyjnych nietrzeźwi kierujący nadal pojawiają się na naszych drogach.

 Nasilone kontrole kierujących będą kontynuowane, przypominamy, że małopolska policja prowadzi zaostrzoną procedurę kontrolną, każda kontrola na drodze, niezależnie od przyczyny pojęcia interwencji, wiąże się z badaniem stanu trzeźwości kierującego.

 

Podsumowanie działań małopolskiej policji drogowej "BUS I TRUCK"

W poniedziałek 2 kwietnia 2012r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych.

Policjanci sprawdzali bezpieczeństwo przewożonych w busach pasażerów. Kontrolowali stan techniczny pojazdów, oraz czy liczba znajdujących się w nich osób jest zgodna z ilością wpisaną w dowodzie rejestracyjnym. Weryfikowali czy kierowcy jadą po trasach, zgodnie z rozkładem jazdy a wymiana pasażerów odbywa się na wyznaczonych przystankach.

W przypadku kontroli pojazdów ciężarowych i autobusów zwracali uwagę na sposób przestrzegania przepisów w zakresie czasu jazdy i postoju, obowiązkowych przerw i odpoczynku kierowców. Podczas każdej kontroli badano stan trzeźwości kierującego.

W czasie działań policjanci skontrolowali prawie 900 pojazdów, w tym około 250 busów i autobusów oraz 150 samochodów ciężarowych, na kierujących nałożyli w sumie 400 mandatów karnych. W wielu przypadkach liczba osób przewożonych w busach była większa niż liczba wpisana w dowodzie rejestracyjnym. Ujawniono 2 nietrzeźwych kierujących busami przewożących pasażerów. Ponadto 50 naruszeń związanych było ze złym stanem technicznym kontrolowanych w czasie akcji pojazdów.

„Czerwcowy długi weekend”

W związku ze zbliżającym się  „długim weekendem” na małopolskich drogach będzie znacznie zwiększony ruch pojazdów. Może to powodować utrudnienia w ruchu drogowym , a co za tym idzie  wzrośnie zagrożenie bezpieczeństwa. Aby maksymalnie ograniczyć zdarzenia drogowe i minimalizować ich skutki, w dniach od 29 maja do 2 czerwca 2013r. małopolska policja drogowa przeprowadzi wzmożone działania policyjne związane z  uroczystościami  „Bożego Ciała”. Na drogach pojawi się zwiększona liczba policyjnych patroli wspomaganych przez policyjny śmigłowiec KANIA. W związku z uroczystościami będzie można napotkać na małopolskich drogach procesje. Wiele z nich będzie przechodziło przez ruchliwe drogi. W tych miejscach na czas ich trwania ruchem kierować będą policjanci, czy też strażacy. Przejeżdżając w takich miejscach autem zachowajmy szczególną ostrożność, bądźmy wyrozumiali i stosujmy się do poleceń kierujących ruchem.  

 

Przypominamy, że w najbliższych dniach obowiązywać będą ograniczenia  ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Będzie to 29 maja br. w godz. 18:00 do 22:00,oraz 30 maja br., w godzinach 08:00 do 22:00.

Ponadto w celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz maksymalnego podniesienia płynności ruchu,Policja w tym okresie będą prowadzić wzmożone działania, których głównym celem będzie pomoc kierującym w bezpiecznym dotarciu do celu podróży poprzez :                                                             

  • Nadzorowanie      głównych szlaków komunikacyjnych województwa.
  • Udzielanie      wskazówek i rad kierującym, upłynnianie ruchu i kierowanie pojazdów na      drogi objazdowe.
  • Eliminowanie      z ruchu „pijanych kierowców” oraz tzw. „piratów drogowych”         

W akcji będzie wykorzystywany policyjny śmigłowiec, który już od 29.05 2013r. popołudnia (środa), będzie nadzorował natężenie ruchu drogowego na drodze krajowej nr 7 popularnej „zakopiance” i innych drogach tranzytowych województwa.

Bezpieczny „Czerwcowy długi weekend” w Małopolsce

Wstępny bilans długiego weekendu pokazuje, że na drogach Małopolski było bezpieczniej niż rok wcześniej! Liczba odnotowanych wypadków drogowych, w porównaniu do roku poprzedniego, jest mniejsza o 25%,  a liczba osób zabitych spadła o połowę.

W sumie od 29 maja 2013 roku do 2 czerwca 2013 roku na małopolskich drogach odnotowano 41 wypadków drogowych, w których 2 osoby zginęły, a 51 zostały ranne, ponadto ujawniono blisko 180 nietrzeźwych kierujących.

Do pierwszego  nieszczęśliwego wypadku doszło 2 czerwca tj. w niedzielę około godz. 3.30 w miejscowości Binarowa (powiat nowosądecki). 60 – letni kierujący pojazdem m-ki Chrysler Voyager najechał na leżącego na drodze pieszego. W wyniku tego wypadku pieszy poniósł śmierć.

Tego samego dnia około godz. 6.10, doszło do kolejnego tragicznego wypadku. W miejscowości Korzenna (powiat gorlicki). 22 - letni kierujący Oplem Vectra, będąc w stanie po użyciu alkoholu, potrącił 73 – letniego pieszego, który w wyniku doznanych obrażeń zmarł.

Podczas ubiegłorocznego długiego weekendu czerwcowego  (6 - 10 czerwca 2012r),  doszło do 55 wypadków drogowych w których zginęły 4 osoby a 72 zostały ranne.

Mimo dużego natężenia, nie było znaczących utrudnień w ruchu drogowym pojazdów, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych, jak i na drogach wlotowych do największych miast. Ponadto, w  tym czasie nad bezpieczeństwem podróżnych czuwała większa niż zwykle liczba policjantów wspomaganych przez policyjny śmigłowiec KANIA. Głównym celem funkcjonariuszy była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.

Policjanci z małopolskiej drogówki przeprowadzili wczoraj działania pod nazwą "BUS i TRUCK"


Głównym celem działań było wyeliminowanie nieprawidłowości w przewozie osób i towarów. Policyjne działania zostały skierowane na kontrolę w zakresie przewozu osób z uwzględnieniem stanu technicznego pojazdów oraz przestrzegania przepisów o czasie pracy i odpoczynku kierowców.

Na kierowcach i przewoźnikach wykonujący transport drogowy ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie a nawet życie sporej grupy osób podróżującej w autobusie. W czasie kontroli policjanci szczególną uwagę zwracali na:

  • stan trzeźwości kierowców,
  • stan techniczny pojazdów,
  • braki w wyposażeniu, w tym także dotyczące urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość,
  • czas pracy kierowców.

Strony