Dla kierowców

 Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych 7 i 8 maja 2013 roku Myślenice

 W dniach 7 i 8 maja br. w Gimnazjum nr 3 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Myślenicach odbył się Finał Wojewódzki XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Do konkursu przystąpiły 22. trzyosobowe drużyny uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych - mistrzowie eliminacji powiatowych i miejskich województwa małopolskiego.

Poziom wiedzy i umiejętności zawodników był bardzo wysoki. W pierwszym etapie zmagali się z pytaniami testowymi z zakresu przepisów ruchu drogowego. Kolejne konkurencje polegały na prawidłowym przejechaniu przez miasteczko ruchu drogowego, tor przeszkód oraz prawidłowości wykonania zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Po przeprowadzeniu wszystkich konkurencji zwycięzcami na poziomie:
• szkół podstawowych zostali:
I miejsce:

Szkoła Podstawowa w Wietrzychowicach, powiat tarnowski ,
Skład drużyny:
Adrian Baran, Michał Pudło, Dominika Pudło,
Opiekun: Stanisław Magiera,

Ta drużyna będzie reprezentować województwo małopolskie w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych, który odbędzie się w dniach 4-6 czerwca 2013 roku w Jaśle, woj. podkarpackie.

II miejsce:

Szkoła Podstawowa w Stroniu, powiat wadowicki,
Skład drużyny:
Piotr Haranek, Aniela Zawiła, Joanna Gnojek,

Opiekun: Tomasz Gębala,

III miejsce:

Zespół Placówek Oświatowych w Kasince Małej, powiat limanowski,
Skład drużyny:
Karol Filipiec, Damian Mucha, Kacper Rusin,
Opiekun: Izabela Obajtek,

W klasyfikacji indywidualnej:

I miejsce : Piotr Haranek ze Szkoły Podstawowej w Stroniu – powiat wadowicki,

II miejsce : Damian Mucha z Zespołu Placówek Oświatowych w Kasince Małej – powiat limanowski,

III miejsce : Michał Pudło ze Szkoły Podstawowej w Wietrzychowicach – powiat tarnowski,

• szkół gimnazjalnych zostali:

I miejsce:

Gimnazjum w Ropie, powiat gorlicki,
Skład drużyny:
Dawid Lisowicz, Sebastian Bochniak, Damian Motyka,

Opiekun: Grzegorz Mliczek,

Ta drużyna będzie reprezentować województwo małopolskie w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół gimnazjalnych, który odbędzie się w dniach 4-6 czerwca 2013 roku w Jaśle, woj. podkarpackie.

II miejsce:

Gimnazjum w Zakrzowie, powiat wadowicki,
Skład drużyny:
Mariusz Franik, Dominik Krystian, Damian Radomski,

Opiekun: Bogdan Radwan,

III miejsce:

Gimnazjum w Męcinie, powiat limanowski,
Skład drużyny:
Robert Wójcik, Przemysław Dudzik, Patryk Dudczyk,

Opiekun: Włodzimierz Stasik,

W klasyfikacji indywidualnej:

I miejsce: Dawid Lisowicz z Gimnazjum w Ropie – powiat gorlicki,

II miejsce: Damian Motyka z Gimnazjum w Ropie – powiat gorlicki,

III miejsce: Klaudia Bzdyk z Gimnazjum w Witowie – powiat tatrzański.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i puchary, ponadto wszyscy uczestnicy za udział w Turnieju zostali obdarowani grawerowanymi dyplomami. Nagrody zostały ufundowane przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Wsparcia w organizację Turnieju udzielili:
Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Galeria Handlowa „Dekada” oraz PKS Grupa Myślenice.


 
 
Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 6 maja 2013 roku Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie wspólnie z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie na terenie Galerii Kazimierz w Krakowie zorganizowali Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obchody EDBRD zostały zaplanowane przez Komisję Europejską w ramach „Drugiego Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” ONZ.

Podczas imprezy zaprezentowano aklogogle – specjalne okulary, które symulują pole widzenia osoby nietrzeźwej. Dzieci i młodzież uczestniczyły w konkursach wiedzy o bezpieczeństwie pieszych na drodze ponadto rozdawane były elementy odblaskowe oraz materiały profilaktyczne.
Chętni brali udział w pokazach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a dorosłym przekazywano informatory „Bezpieczny pieszy na drodze”, oraz ulotki przestrzegające przed jazdą po alkoholu.
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie przygotował stanowisko gdzie chętni mogli uzyskać informację na temat nowych egzaminów. Zaprezentowany został samochód i motocykl egzaminacyjny.

 

„Otwarcie sezonu motocyklowego” w Mnikowie

20 kwietnia 2013 roku w Mnikowie odbyło się rozpoczęcie „sezonu motocyklowego”, w którym uczestniczyło blisko 700 motocyklistów. W akcję aktywnie włączyli się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego
KWP w Krakowie, zachęcając wzorem ubiegłego roku, Stowarzyszenia Motocyklowe do dalszej współpracy, której celem jest ograniczenie liczby tragicznych zdarzeń z udziałem kierujących jednośladami. W roku ubiegłym liczba ofiar wypadków w śród motocyklistów uległa zmniejszeniu o 15 %.

Podczas imprezy policjanci udzielali odpowiedzi na pytania motocyklistów, dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze, a także przypominali najczęstsze przyczyny wypadków drogowych z ich udziałem. Dzieciom z krakowskich domów dziecka oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie, przekazywano maskotki „Gustawa Pancernika” przypominając o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, a także noszenia elementów odblaskowych, które zwiększą bezpieczeństwo.
Ponadto policjanci udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego, a także stanu technicznego motocykla.

 
Auto Moto Grill - pierwsze spotkanie

 Zapraszamy na Auto Moto Grill 18 kwietnia 2013 roku od godziny 14:00 do 19:00 na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Chętni będą mogli uczestniczyć w pokazie i szkoleniach z techniki jazdy motocyklem i samochodem. Spotkanie rozpoczyna cykliczne szkolenia, które przez okres wiosenno – letni są organizowane przez:

• Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie
• Stowarzyszenie Motocyklistów Grupa Południe Kraków
• Automobilklub Śląski
• Junior Rally Team

 
Road Show z Wydziałem Ruchu Drogowego KWP w Krakowie!

12 lutego 20012 roku po raz pierwszy w Polsce, a dokładnie w Cinema Park – Bonarka City Center w Krakowie odbyło się pierwsze z cyklu spotkań edukacyjnych w ramach międzynarodowego projektu „Road Show”, którego jednym z partnerów jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Przed występami odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Instytutu Transportu Samochodowego. W akcji uczestniczyło blisko 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego. Młodzież z Krakowa, Tarnowa, Łapanowa, Świątnik oglądnęła filmy z wypadków drogowych, a następnie wysłuchali wypowiedzi służb mundurowych - policjantki, strażaka, pielęgniarki, rehabilitantki. Każdy opowiadał o zdarzeniach drogowych z udziałem młodych ludzi. Ponadto, członkowie rodzin ofiar opisywali swoje uczucia po stracie osoby najbliższej. Jednakże największe wrażenie zrobiło wystąpienie Jakuba (uczestnika wypadku drogowego), który obecnie jest w trakcie rehabilitacji i ciężką pracą powraca do zdrowia.
„Road Show” to emocjonalny, multimedialny program edukacyjny przedstawiany na specjalnie przygotowanej do tego dużej scenie, w którym bierze udział ok. 300 – 600 uczestników. Bardzo ważną rolę w całym przedstawieniu odgrywa odpowiednio dobrany nastrój, punktowe oświetlenie, muzyka i efekty dźwiękowe. Program zawierał efekty audiowizualne, informacyjne, refleksje
i zeznania bezpośrednich świadków i uczestników wypadku drogowego. Przedstawienie multimedialne oddziałuje głównie na emocje. Program skierowany jest do młodzieży w wieku 16 – 20 lat, do ludzi rozpoczynających swoją przygodę z samochodem, niedoświadczonych i często słabo przygotowanych merytorycznie. W Małopolsce co 4. wypadek drogowy spowodowany jest przez młodego kierowcę. Z analizy wynika, że prawie 28 % wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących stanowili tzw. młodzi kierowcy w wieku 18 – 24 lata.
Spotkanie było niesamowitym przeżyciem, a zarazem ciekawą lekcją dotyczącą niezwykle ważnego tematu jakim jest bezpieczeństwo młodzieży. Uczestnicy spotkania wychodzili z sali pod ogromnym wrażeniem. Program na terenie województwa małopolskiego będzie odbywał się cyklicznie - co miesiąc do końca roku szkolnego.
Patronat honorowy nad projektem objęli:
• Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego
• Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa
• Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty
• Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Partnerzy projektu :
• Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie
• Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
• Państwowa Straż Pożarna
• Instytut Transportu Samochodowego
• Reha
• Alter Ego
• Stowarzyszenie Przejście
• Far
• Cinema Park

  

 

 
„XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” z udziałem policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie

13 stycznia 2013 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie uczestniczyli w „XXI Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Chętni, którzy udali się na parking dawnego Hotelu Forum mogli zobaczyć:

• kręciołki na śniegu dla amatorskich załóg rajdowych
• rajdowy pokaz „driftu” z mistrzem kierownicy
• przejazd pokazowy repliką samochodu Ford FocusWRC, jakim startował niezapomniany Janusz Kulig
• pokaz ratownictwa drogowego na przykładzie zaimprowizowanego wypadku drogowego

 

 
 

Ponadto, małopolscy policjanci z ruchu drogowego obecni także byli przy Centrum Handlowym M1, gdzie wspierali WOŚP. Organizatorzy przygotowali dla zwiedzających min:

• film zdarzenia drogowego w 5D
• pokaz sprzętu policji drogowej
• koncerty zespołów
• symulację zdarzenia drogowego
• pokaz „Stunterów”

 
Podczas niedzielnego finału na Rynku Głównym w Krakowie funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, prezentowali prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy oraz rozdawali ulotki promujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym i odpowiadali na wszystkie pytania.
 
 
 
 
21.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

13 stycznia 2013 roku Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie weźmie udział w „XXI Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Akcję odbędą się na parkingu dawnego hotelu Forum przy ul. Konopnickiej 28 w Krakowie oraz przy Centrum Handlowym M1 tj. al. Pokoju 67 i na Rynku Głównym, gdzie odbędzie się licytacja policyjnej maskotki „Inspektora Wawelka” z białą czapką oraz zostanie przeprowadzona aukcja, na której będzie można wylicytować służbę z policjantami ruchu drogowego.

Szczegółowe informację na plakacie poniżej:

Kolejny raz Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przekazuje sprzęt policjantom Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie.
 

7 stycznia 2013 roku odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu dla Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie - zakupionego ze środków Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Dzięki wsparciu wojewódzkiej rady otrzymano:
- 2 manekiny do resuscytacji osób dorosłych, 1 manekina niemowlęcia oraz automatyczny defibrylator szkoleniowy, 3 sztuki CB radia, a także dofinansowanie zakupu radiowozu policyjnego.
Zakupione manekiny do resuscytacji i manekin niemowlęcia oraz szkoleniowy defibrylator pozwoli znacząco podnieść jakość prowadzonych szkoleń wśród policjantów, natomiast CB radia będą wykorzystywane przede wszystkim do koordynacji działań na nowo otwartym odcinku autostrady A4.
W uroczystym przekazaniu brali udział Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Jacek Krupa, Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie mł. insp. Paweł Dzierżak, Komendant Miejski Policji w Krakowie mł. insp. Wadim Dyba, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie mł. insp. Maciej Rymar oraz Z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie podinsp. Krzysztof Dymura.
Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rokrocznie wspiera merytorycznie i finansuje inicjatywy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach Małopolski realizowane przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie:
• Na etapie wojewódzkim – Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny, Policjant Roku Ruchu Drogowego.
• Akcję odblaskową, która w 2012 roku po raz trzeci przyjęła formę konkursu dla szkół podstawowych województwa małopolskiego pn. „Odblaskowa Szkoła”.
• Zakup sprzętu służącego policjantom do codziennej służby na drodze np. urządzeń do badania stanu trzeźwości kierujących.

 


 
FINAŁ III EDYCJI MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU „ODBLASKOWA SZKOŁA”

W dniu 6 grudnia 2012 roku na hali „Wisły” w Krakowie przy ul. Reymonta 22, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom III Edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, połączona z koncertem „Urszuli”.
Tegoroczna akcja odblaskowa już po raz trzeci przybrała formę konkursu pn. „Odblaskowa szkoła” skierowanego do wszystkich szkół podstawowych znajdujących się na terenie województwa małopolskiego.
Organizatorami tej akcji byli: Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, partnerami akcji byli: Małopolski Urząd Wojewódzki, Małopolski Urząd Marszałkowski oraz Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Celem akcji było zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażania uczniów w elementy odblaskowe. Ponadto założeniem akcji było zwrócenie uwagi pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność wypełnienia ustawowego obowiązku korzystania przez dzieci do 15 lat z elementów odblaskowych oraz promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Na podstawie zgłoszeń do udziału w akcji, można stwierdzić, że cieszyła się ona dużą popularnością i miała bardzo szeroki zasięg. Do konkursu zgłosiło się prawie 300 szkół podstawowych z województwa małopolskiego tj. 1/5 wszystkich szkół znajdujących się na terenie naszego województwa.
Dzięki tej inicjatywie we wrześniu i październiku br. na terenie woj. małopolskiego w kamizelki odblaskowe zostało wyposażonych ponad 20 tys. uczniów, w elementy odblaskowe zostało wyposażonych ponad 35 tys. uczniów. Odbyło się szereg imprez promujących bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ponadto na stronach internetowych szkół, gmin, oraz na gazetkach szkolnych ukazały się publikacje i zdjęcia na temat akcji. Promocja akcji miała również swój oddźwięk w mediach lokalnych, w mediach ogólno wojewódzkich, w mediach ogólnopolskich. Uczniowie prawie we wszystkich szkołach, które przystąpiły do konkursu wykazali się w licznych konkursach wiedzy i plastycznych o tematyce bezpieczeństwa na drodze.
Podczas uroczystości wyróżnieni zostali laureaci konkursu, a nagrody wręczali zaproszeni goście, Pan Roman Ciepiela Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, a zarazem Przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pan podinsp. Rafał Kozłowski – Zastępca Dyrektora Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Pan Marek Dworak Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie, a zarazem Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pan Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty, Pan Grzegorz Baran Małopolski Wicekurator Oświaty, Pan mł. insp. Maciej Rymar Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Pan podinsp. Krzysztof Dymura Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Pan Marek Rut Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Pan Bernard Karasiewicz Dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie, Pan Wiesław Kądziołka Z-ca Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.
Nagrody w Konkursie:
I miejsce – 12 tys. zł
II miejsce – 10 tys. zł
III miejsce – 8 tys. zł
Szkoły, które zajęły miejsca od IV do IX otrzymały nagrody rzeczowe: laptopy i urządzenia wielofunkcyjne oraz Dyplomy potwierdzające uczestnictwo w III Edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”.
Nagrody w Konkursie zostały ufundowane przez Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Po zakończeniu uroczystości wręczenia nagród niespodzianką dla zaproszonych dzieci był koncert „Urszuli”.
Nagrodzone w Małopolskim Konkursie „Odblaskowa Szkoła” szkoły, które zajęły miejsca I-X w konkursie:

Zajęte miejsce w Konkursie Powiat Nazwa szkoły podstawowej SUMA PUNKTÓW
I wielicki Szkoła Podstawowa nr 3 im. Włodzimierza Puchalskiego w Niepołomicach – Podgrabiu 1095
II proszowicki Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Mniszowie 1085
III wielicki Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi - Szkoła Podstawowa im. S. Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim 1070
IV miechowski Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Miechowie 1060
V tarnowski Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Heleny Marusarz w Woli Rzędzińskiej 1030
VI wadowicki Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stroniu 1020
VII wielicki Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach 1015
VIII krakowski Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Konarskiego w Wielkiej Wsi 1000
IX olkuski Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Sienicznie 995
IX wielicki Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Suchorabie 995

Najlepsze szkoły w powiecie:

Powiat Nazwa Szkoły Podstawowej Suma punktów
bocheński Zespół Szkolno - Przedszkolny w Mikluszowicach Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mikluszowicach 967
brzeski Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadownikach 980
chrzanowski Szkoła Podstawowa im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach 931

dąbrowski Publiczna Szkoła Podstawowa w Smęgorzowie 980

gorlicki Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Miejskim Zespole Szkół nr 1 w Gorlicach 731
Kraków - miasto Szkoła Podstawowa nr 159 SS. Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie 868
powiat krakowski Szkoła Podstawowa im. Ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi 1000
limanowski Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Podłopieniu 938

miechowski Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Miechowie 1060
myślenicki Szkoła Podstawowa im. St. Kard. Wyszyńskiego w Stadnikach 965
nowotarski Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Podszklu 940

Nowy Sącz - miasto Szkoła Podstawowa nr 11 im. Juliana Tuwima
w Nowym Sączu 723
nowosądecki Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Krużlowej Wyżnej 930

olkuski Szkoła Podstawowa im . Marii Dąbrowskiej w Sienicznie 995
oświęcimski Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 im. W. Chotomskiej Szkoła Podstawowa w Przecieszynie 962
proszowicki Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Mniszowie 1085
suski Szkoła Podstawowa
w Baczynie 955
tatrzański Szkoła Podstawowa im. W. Zamoyskiego w Brzegach 942
Tarnów – miasto Szkoła Podstawowa Specjalna dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie 955
tarnowski Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Marusarz w Woli Rzędzińskiej 1030
wadowicki Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Stroniu 1020

wielicki Szkoła Podstawowa im. W. Puchalskiego w Niepołomicach Podgrabiu 1095

Wyróżnione szkoły podstawowe w każdym powiecie otrzymały Dyplomy potwierdzające aktywność szkoły w zakresie dbania o bezpieczeństwo uczniów w drodze do szkoły, które mogą być także informacją dla rodziców, że do takiej szkoły warto zapisać swoje dziecko.„Policyjny Mikołaj Dzieciom”

Ponad pięćdziesięciu policjantów z garnizonu małopolskiego oddało łącznie 21 litrów krwi dla potrzebujących dzieci. Akcji towarzyszył policyjny Mikołaj, który wraz z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, odwiedzili małych pacjentów z oddziałów chirurgicznych i wręczali im prezenty, przypominając o bezpiecznym poruszaniu się po drodze.


 
 
Pokaz starych samochodów wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

W niedzielę 30 września 2012 roku w Rabce Zdrój, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przeprowadzili imprezę promującą bezpieczne poruszanie się po drodze.
Chętni za pomocą alkogogli mogli się przekonać jaki jest sposób widzenia, kiedy w organizmie jest ponad 1 promil alkoholu. Przejście w okularach przez przygotowany tor okazało się trudne do pokonania.
Ponadto, dla dzieci przygotowano konkursy i zabawy na temat bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Zwycięzcom wręczane były maskotki „Gustawa Pancernika” i odblaski.
Akcja promująca bezpieczną jazdę pojazdem cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności oraz przyjezdnych gości.

  

 
Międzynarodowa konferencja dot. systemów informacyjnych w ruchu drogowym

Międzynarodowa konferencja dot. systemów informacyjnych w ruchu drogowym z udziałem policjantów
z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie.

W dniach 24 – 25 września 2012 roku w miejscowości Cervena nad Wełtawą w Czechach odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca systemów informacyjnych w ruchu drogowym i ich korzyści dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

We wspomnianej konferencji udział wzięli przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego z KWP w Krakowie - Zastępca Naczelnika podinsp. Krzysztof Dymura oraz asp. Marcin Filipek.
Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele policji z Niemiec, Austrii, Francji oraz Czech, którzy przedstawili funkcjonujące systemy informacji drogowej. Ponadto czeska Policja zaprezentowała doświadczenia z realizacji programu Leonardo da Vinci, oraz relację z wizyt w wyżej wymienionych państwach (w tym również z wizyty w Małopolsce).
W trakcie konferencji nasza delegacja przedstawiła zebranym tematykę „Systemów informacji drogowej w Małopolsce”. Szczegółowo omówiono poszczególne systemy należące do zarządców dróg, które są jednocześnie wykorzystywane przez Policję, m.in.: system pomiaru czasu przejazdu na odcinku Kraków – Zakopane, system monitoringu dróg, system sterowania ruchem regionu podhalańskiego.

Udział w konferencji pozwolił na wymianę wiedzy i doświadczeń z zakresu elektronicznego zarządzania ruchem drogowym i jego wpływu na bezpieczeństwo kierujących.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego doskonalili umiejętności jazdy na motocyklu pod okiem Vice Mistrzyni Europy Moniki Jaworskiej

We wrześniu 2012 roku na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyły się szkolenia z zakresu techniki jazdy motocyklem policjantów ruchu drogowego. Zajęcia prowadziła Mistrzyni Włoch Trofeo Femminile Stoch 600 oraz Vice Mistrzyni Europy Kobiet Pani Monika Jaworska.

  

 
 


Bezpiecznie dziecko na drodze!

W niedzielę 23 września 2012 roku na terenie parkingu dawnego hotelu Forum przy ul. Konopnickiej 28 w Krakowie, odbyła się impreza profilaktyczna pn. „Bezpieczne dziecko na drodze”. Zorganizowana przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie oraz Stowarzyszenie JUNIOR RALLY TEAM.
W akcji osobiście uczestniczył poseł na Sejm RP Pan Jerzy Fedorowicz, który objął patronatem powyższą imprezę.
Podczas trwania akcji dzieci mogły m.in. dowiedzieć się jak być bezpiecznym na drodze, poćwiczyć jazdę na rowerze na specjalnie przygotowanym miasteczku ruchu drogowego. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszyły się egzaminy na kartę rowerową, a chętni uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zorganizowany został pokaz radiowozu, motocykla policyjnego, samochodów rajdowych i wiele innych ciekawych atrakcji.

 
XXVII EUROPEJSKI KONKURS EDUKACJI DROGOWEJ

W sobotę 22 września 2012 roku w Bochni odbył się XXVII Europejski Konkurs Edukacji Drogowej.
Czteroosobowe drużyny składające się z 2 dziewcząt i 2 chłopców w wieku od 10 do 12 lat z 20 krajów Europy zmagali się z zadaniami teoretycznymi i praktycznymi z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Poziom wiedzy o ruchu drogowym oraz umiejętności poruszania się po rowerowym torze przeszkód wszystkich zawodników był bardzo wysoki.
Sędziami na poszczególnych konkurencjach byli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie oraz KPP w Bochni.
Zwycięzcami XXVII Europejskiego Konkursu Edukacji Narodowej zostali:
I miejsce zajęła drużyna z Czech
II miejsce ex aequo zajęły drużyny z Rosji oraz Serbii
III miejsce ex aequo zajęły drużyny z Łotwy i Szwajcarii.
Drużyna reprezentująca nasz kraj zajęła V miejsce.

 

Bezpiecznie dziecko na drodze! Serdecznie zapraszamy

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie wraz ze Stowarzyszeniem JUNIOR RALLY TEAM w najbliższą niedzielę 23 września br. od godz. 9.00 do 15.00 na terenie parkingu dawnego hotelu Forum przy ul. Konopnickiej 28 w Krakowie, organizują imprezę profilaktyczną pn. „Bezpieczne dziecko na drodze”.
Podczas trwania imprezy dzieci będą mogły m.in. dowiedzieć się jak być bezpiecznym na drodze, poćwiczyć jazdę na rowerze na specjalnie przygotowanym miasteczku ruchu drogowego. Ponadto będzie możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową oraz nauczenia się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zorganizowany zostanie pokaz radiowozu i motocykla policyjnego, samochodów rajdowych i wiele innych ciekawych atrakcji.
Dorośli będą mogli zaczerpnąć wiedzy na temat aktualnych przepisów ruchu drogowego.

 

Promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym podczas pokazów starej motoryzacji w Olkuszu

W sobotę 8 września 2012 roku przy okazji odbywającej się w Olkuszu II Eskapady Jurajskiej w duchu starej motoryzacji, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie i KPP w Olkuszu przeprowadzili imprezę promującą bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

W szerokim aspekcie promowano jazdę w trzeźwości. Chętni za pomocą alkogogli mogli się przekonać jaki jest sposób widzenia, kiedy w organizmie mamy około 0,5 czy nawet ponad 1 promil alkoholu. Przejście w okularach przez przygotowany tor nie było takie proste!

Bardzo dużą popularnością cieszył się policyjny alkomat – alcoBlow, przy pomocy którego, każdy uczestnik imprezy bez konsekwencji mógł sprawdzić swoją trzeźwość.

Dzieciom wręczane były maskotki „Gustawa Pancernika” i przypominano jak ważną rolę w bezpiecznym podróżowaniu pełnią pasy i foteliki ochronne.

Miejmy nadzieję, że tak obrazowo przedstawione zagrożenia w ruchu drogowym przekonały kierowców do rozważnej, bezpiecznej jazdy, dbania o życie własne oraz innych uczestników ruchu drogowego!

 

Sobotnie akcje profilaktyczne Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie

8 czerwca 2013 roku odbył się piknik rodzinny organizowany w ramach jubileuszu 20 – lecia działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w akcję aktywnie włączyli się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie. 

Funkcjonariusze z małopolskiej drogówki przygotowali dla uczestników festynu pokaz sprzętu policyjnego tj. radiowozy specjalistyczne i motocykl policyjny na którym każdy mógł sobie zrobić zdjęcie. Dla najmłodszych uczestników imprezy utworzono stoisko profilaktyczne, gdzie dzieci mogły pomalować kolorowanki bądź narysować „ Inspektora Wawelka”, każde dziecko dostało miły upominek. Nieco starsze dzieci mogły spróbować swoich sił na specjalistycznym torze przeszkód, który należało  pokonać bezbłędnie i na czas, każdy uczestnik otrzymał nagrodę za udział w konkursie.

Podczas pikniku ok. godz. 12. 00 odbyła się w stoisku WRD KWP w Krakowie konferencja prasowa, na której został poruszony aspekt zapinania pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży. W tym  spotkaniu  głos zabierali podinsp. Krzysztof Dymura zastępca naczelnika WRD KWP w Krakowie, Pan dr Marek Kowalski ginekolog położniczy w Szpitalu Ujastek, dr Zdzisław Kawecki neurochirurg oraz przedstawiciel ratowników medycznych. Zgromadzeni goście  mogli  dowiedzieć się jak wygląda zapinanie pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży  od strony prawnej i medycznej.

 

 

Ponadto, na Małym Rynku w Krakowie odbyła się impreza profilaktyczna zorganizowana przez Fundację Mam Marzenie, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przeprowadzili pogadankę na temat bezpiecznego poruszania się oraz przygotowali dla zgromadzonych gości pokaz pierwszej pomocy.

  Regulamin do konkursu „Odblaskowa Szkoła 2013”

 

Kliknij link-> Regulamin „Odblaskowa Szkoła”

 

                                                                  

Festyny z okazji „Dnia Dziecka”

 9 czerwca 2013 r. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP Krakowie i Wydziału Prewencji KWP w Krakowie oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego uczestniczyli w festynie  profilaktycznym przy kościele pw. Św. Jadwigi Królowej na ul. Łokietka.  Policjanci pokazali sprzęt służbowy, radiowozy oraz przygotowali dla dzieci tor rowerowy, który sprawdzał umiejętności małych rowerzystów.  Najmłodsi uczestnicy festynu  którzy odwiedzili „stoisko” otrzymywali materiały profilaktyczne, broszury, ulotki, malowanki oraz słodkości a także wręczane były maskotki „Pancernika” przypominające o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Dzieci mogły poczuć się przez chwilę jak prawdziwi policjanci przymierzając policyjny mundur. Ponadto, na pamiątkę otrzymywały  kartki  „Wawelka” wraz z odciskami palców.

 

 

Piknik Rodzinny w Łagiewnikach

23 czerwca 2013 roku odbyło się  uroczyste otwarcie Kościoła Błogosławionego  Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” oraz piknik rodzinny dla wiernych. Po mszy świętej prowadzonej przez kardynała Stanisława Dziwisza rodzice wraz z dziećmi odwiedzali namioty rozmieszczone na terenie parafii.

W imprezie uczestniczyły służby mundurowe w tym Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego i Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, SPAP oraz wojsko. Uczestnicy pikniku, którzy skorzystali z „symulatora zapinania pasów bezpieczeńśtwa”  imitującego zderzenie z przeszkodą stałą, mogli uświadomić sobie jak ważne jest zapianie w samochodzie pasów bezpieczeństwa  podczas nawet najkrótszej podróży. Ponadto, dla dorosłych przygotowano tor przeszkód, który trzeba było pokonać  w . „Alkogoglach” symulujących pole widzenia osoby pod wpływem alkoholu. Dla wszystkich uczestników przygotowano stoisko profilaktyczne na którym można było otrzymać odblask, ulotkę, książeczkę z poradami jak zachować się na drodze oraz wiele innych atrakcyjnych upominków. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży oraz dzieci cieszył się konkurs plastyczny oraz test wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Oprócz tego każdy uczestnik mógł sobie zrobić zdjęcie na motocyklu policyjnym lub w radiowozie. Całej imprezie dopisywała piękna pogoda i miła atmosfera.

Strony