Z życia garnizonu

Policjanci i pracownicy Policji pracują już w budynku nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach

Od 27 lutego 2021 roku Komenda Powiatowa Policji w Wadowicach funkcjonuje w nowej siedzibie zlokalizowanej przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 37 w Wadowicach. Nowo powstały budynek zachwyca nowoczesnym wyglądem, a warunki pracy policjantów i pracowników cywilnych są komfortowe nie tylko dla nich ale i dla obsługiwanych obywateli.

Dotychczasowa siedziba wadowickiej komendy mieściła się w starym przedwojennym budynku przy ul. Lwowskiej 13 (o powierzchni użytkowej 1 852,78 m ²), który nie zapewniał właściwych warunków pracy dla funkcjonariuszy. Obecnie na powierzchni użytkowej 4 217,2 m ² pracuje 156-osobowa załoga komendy.


Na działce o powierzchni 0,72 ha powstał 3-kondygnacyjny budynek o charakterze biurowo-administracyjnym o  powierzchni 3 396,50 m² i kubaturze 16 112 m³ z atrium w środku. W nowych pomieszczeniach, tak podejrzani jak i świadkowie obsługiwani będą z zachowaniem wszystkich norm obowiązujących w tych sytuacjach. Do rozmów z dziećmi przygotowany został tzw. „Niebieski  pokój”, który został wyposażony w kamerę na bieżąco rejestrującą przebieg rozmowy  policjantów z nieletnimi.  Budynek jest w pełni dostosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Wejście główne odbywa się z poziomu terenu, a wszystkie kondygnacje skomunikowane są ze sobą za pomocą windy, której gabaryty umożliwiają transport osób na wózkach inwalidzkich.


W budynku przestronnie i funkcjonalnie została zaprojektowana poczekalnia, recepcja, pomieszczenia dla służby dyżurnej i cele dla osób zatrzymanych.  Dla służb patrolowych utworzone zostały szatnie wraz z niezbędnym zapleczem sanitarnym. Wszystkie pomieszczenia obiektu wyposażone zostały w nowy i funkcjonalny sprzęt biurowy. Sale odpraw, archiwum, niezbędne pomieszczenia magazynowe czy socjalne dopełniają obrazu funkcjonalnych rozwiązań w nowym obiekcie.
Ponadto w skład kompleksu komendy wchodzi budynek szkoleniowo-gospodarczo-garażowy o powierzchni użytkowej 820,70 m² i kubaturze 4 784 m³, który jest częściowo dwukondygnacyjny, a częściowo jednokondygnacyjny. Obecnie policjanci mają do dyspozycji budynek garażowy z podręcznym stanowiskiem warsztatowym i stanowiskiem do mycia samochodów. Powstały także  boksy dla dwóch psów służbowych. Mundurowi mają również możliwość podnoszenia sprawności fizycznej dzięki nowoczesnej siłowni oraz maty do ćwiczeń. Budynek komendy jak i jego otoczenie jest całodobowo monitorowany przez system kamer.


Koszt budowy i wyposażenia nowej komendy wyniósł około 33 mln złotych i został sfinansowany ze środków Programu Modernizacji Policji, z czego wydatki poniesione z Funduszu Wsparcia Policji to kwota 4,4 mln złotych. Działka została przekazana przez Gminę Wadowice w 2013 roku. 16 października 2018 roku zostały rozpoczęte prace budowlane przez firmę  „Erbet” , a ich zakończenie przypadło na dzień 5 stycznia 2021 roku. Budowa nowej komendy powiatowej to inwestycja, na którą od wielu lat czekali policjanci. Sprawna organizacja przeprowadzki do nowego budynku, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu sprawiła, że mieszkańcy powiatu praktycznie jej nie zauważyli i mogli w tym czasie bez większych utrudnień korzystać z pomocy policjantów.

 

  • Dziedziniec nowej komendy, białe ściany budynku z oknami, a w środku trawnik ze stojącymi lampami i wyznaczone ścieżki z kostki brukowej.
  • Hol i recepcja nowego budynku komendy. Widać okna i szklane drzwi oraz odznakę policyjną i napis Policja.
  • Korytarz w nowym budynku komendy. Widać szklane drzwi wejściowe do sali nrad.
  • Korytarz, po prawej i lewej stronie znajdują się drzwi do pomieszczeń, obok których umieszczone są tabliczki z numerem pokoju i opisem miejsca.
  • Nowy budynek Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach. Po lewej stronie brama wjazdowaze szlabanem, po prawej stronie znajduje się parking.
  • Nowy budynek Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.
  • Nowy budynek komendy, droga wewnętrzna i pas zieleni.
  • Pomieszczenie dla osób zatrzymanych. Po prawej stronie drewniane łóżko, obok drewniany solik i krzesło.
  • Sala, po lewej stronie zasłonięte roletami okno, na środku biurko, krzesła, tablica, na ścianie wpowieszony jest telewizor.
Powrót na górę strony