AKTUALNOŚCI

Policyjne ćwiczenia dowódczo-sztabowe w powiecie wadowickim 

Pozorowane podłożenie ładunku wybuchowego w CKZiU nr 2 w Wadowicach i pożar hotelu „Kocierz” w Targanicach to główne założenia tegorocznych ćwiczeń dowódczo-sztabowych, których celem jest m.in. podnoszenie umiejętności działania w sytuacji kryzysowej oraz doskonalenie współdziałania z innymi służbami. 

W środę (16 października br.), zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „PAŹDZIERNIK 2024”, w budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach został znaleziony ładunek wybuchowy. Dyrektor szkoły ujawnił go w holu na pierwszym piętrze. Powiadomiony o bombie dyżurny wadowickiej komendy niezwłocznie skierował na miejsce policyjne patrole. 

Przed przyjazdem mundurowych dyrektor szkoły zdecydował o ewakuacji ponad 260 osób przebywających w budynku. Uczniowie i pracownicy zostali skierowani do budynku warsztatów w miejsce wyznaczone i bezpieczne. Pod wskazany adres zostali zadysponowani funkcjonariusze z ogniwa patrolowo-interwencyjnego, policjanci pionu kryminalnego, przewodnik z  psem tropiącym oraz policjant z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego. Funkcjonariusze wyznaczyli bezpieczną strefę jak również zabezpieczyli wszystkie możliwe wejścia na teren obiektu. 

Na miejscu był również obecny przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego z Urzędu Miasta w Wadowicach, przedstawiciel Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych ze Starostwa Powiatowego w Wadowicach, Komendant Powiatowy Policji w Wadowicach wraz z Zastępcą i Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji wadowickiej komendy, który dowodził działaniami, a także strażacy. 

Z kolei w czwartek (17 października br.), dyżurny andrychowskiego komisariatu oraz Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach został powiadomiony o pożarze obiektu hotelowego „Kocierz” w Targanicach, co potwierdził patrol Policji skierowany na miejsce. W tym dniu działaniami dowodził Komendant Komisariatu Policji w Andrychowie. Rolą Policji było zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie działania funkcjonariuszy Straży Pożarnej, jak również zapewnienie drożności dróg dojazdowych. 

Na szczęście to tylko scenariusze ćwiczeń. Takie symulacje mają na celu doskonalenie umiejętności dowódców i sztabów w planowaniu, organizowaniu oraz koordynowaniu działań bojowych i operacyjnych. Służą także sprawdzeniu procedur dowodzenia, komunikacji i współpracy między różnymi szczeblami dowodzenia, a także doskonaleniu podejmowania decyzji w warunkach symulowanego konfliktu lub kryzysu. 

  • Czterech stojących strażaków. W tle zaparkowane samochody.
  • Dwóch policjantów ruchu drogowego w kamizelkach odblaskowych stojących tyłem przy drodze. W tle radiowóz.
  • Na tle budynku szkoły dwóch policjantów stojących tyłem, Przed nimi kobieta i mężczyzna.
  • Na zdjęciu umundurowani policjanci i strażacy oraz przedstawiciele zarządzenia kryzysowego. W tle  budynki, ludzie i samochody.
  • Na zdjęciu wozy strażackie i policyjny radiowóz .Na drodze stoją przedstawiciele służb mundurowych i osoby cywilne.
  • Po prawej stronie radiowóz  i stojące powyżej wozy strażackie. Na drodze stojący tyłem umundurowany policjant i grupa strażaków.
  • Policjant stojący tyłem na tle wozu strażackiego. W tle strażak i przewodnik z psem tropiącym.
  • Policjant ubrany w biały kombinezon zabezpieczający ślady na miejscu zdarzenia.
  • Policjant ubrany w biały kombinezon wykonujący oględziny na miejscu zdarzenia.
  • Umundurowany policjant stojący tyłem na tle budynku szkoły.
  • Umundurowany policjant w kamizelce odblaskowej i radiowóz.
Powrót na górę strony