AKTUALNOŚCI

Kontrole autokarów – kompendium wiedzy

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wadowickiej komendy apelują, aby kontrole autobusu zgłaszać zawsze z wyprzedzeniem najlepiej około 1 tygodnia!

 

Zgłoszenie kontroli powinno zawierać następujące informacje:

•    data, godzina i miejsce odjazdu autobusów*
•    miejsce docelowe
•    nazwa szkoły 
•    imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy do opiekuna wycieczki
•    nazwa przewoźnika i jego numer kontaktowy (jeżeli jest znany)
•    ilość autobusów
•    numery rejestracyjne pojazdów, jeśli są już znane
•    sugerowana godzina kontroli**


* miejsce kontroli zostanie wyznaczone przez Policję i przekazane z odpowiednim wyprzedzeniem, najczęściej kontrole odbywają się w Wadowicach na placu za budynkiem Tauron Dystrybucja (ul. Wojska Polskiego 2D)

**godzina ta musi zostać ustalona z odpowiednim wyprzedzeniem, najkrótsza kontrola trwa ponad 30minut 
a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przedłuży się znacznie a pojazd może zostać niedopuszczony 
do dalszej jazdy(!) 


Warto również pamiętać, że liczba patroli RD jest ograniczona. Patrole w pierwszej kolejności obsługują bieżące zgłoszenia takie jak wypadki, kolizje etc. i może zdarzyć się, że patrol nie dotrze na miejsce kontroli. W przypadku większej ilości zgłoszeń pierwszeństwo mają zgłoszenia przesłane wcześniej. Istnieje również możliwość doraźnej kontroli, czyli szybkiego sprawdzenia uprawnień i stanu trzeźwości kierującego przez dostępny aktualnie patrol policji. W tym celu należy skontaktować się z oficerem dyżurnym pod nr 47 83 27 200.

Najszybszym i najpewniejszym sposobem zgłoszenia jest platforma e-usług: https://euslugi.malopolska.policja.gov.pl/

 

Każdy organizator wyjazdu może wcześniej, przed wyjazdem poprosić funkcjonariuszy za jej pomocą o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości kierowcy, dzięki temu będzie miał pewność, że pasażerowie  podróżują sprawnym pojazdem i bezpiecznie. Kontrole poprzez e-usługę można zgłosić na 24 godziny przed planowanym odjazdem w przedziale: poniedziałek godz. 00:01 -  piątek do godz. 14:00. Wniosek o przeprowadzenie kontroli autobusu można wysłać do 7 dni roboczych, przed planowaną kontrolą. Funkcjonariusze podczas kontroli bardzo dokładnie i szczegółowo sprawdzają między innymi: hamulce, stan ogumienia oraz oświetlenie pojazdu, a także stan trzeźwości kierowcy.

Pamiętaj! Obecność policji nie jest wymagana, tym bardziej jeśli korzystasz z usług sprawdzonego przewoźnika, a stan jego pojazdów nie budzi żadnej wątpliwości. Pomimo tego warto podjąć pewne kroki jak np. skorzystanie z możliwości szybkiego i łatwego sprawdzenia autobusu na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-autobus  lub w aplikacji mObywatel odszukaj w zakładce „Bezpieczny autobus”


Jak to zrobić?

1.    Wejdź na stronę i kliknij przycisk „Sprawdź autobus”.
2.    Wpisz numer rejestracyjny autobusu i kliknij przycisk „Sprawdź”.
3.    Informacje wyświetlą się od razu.
4.    Możesz je pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma charakter informacyjny – nie jest to dokument urzędowy. 

Zobaczysz tam podstawowe informacje o wybranym autobusie lub autokarze. Na przykład:

•    czy ma ważne obowiązkowe badanie techniczne i do kiedy,
•    czy ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
•    czy jest wyrejestrowany albo kradziony,
•    dane techniczne, na przykład liczbę miejsc w autobusie,
•    stan licznika z ostatniego badania technicznego.


Pojazd, który nie ma ważnego badania technicznego i ubezpieczenia OC, nie może poruszać się po drodze!!!

Możesz sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, to znaczy autobus, autokar i bus. W usłudze udostępniamy dane pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce. Nie sprawdzisz autobusu na przykład z Niemiec lub Austrii. Pamiętaj również, że kierujący powinien posiadać prawo jazdy kategorii „D”, a przy sobie również ważną licencję na przewóz osób!


Podstawowe warunki techniczne, jakie powinien spełniać autobus podczas przewozu osób:
•    każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autobusu, przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie – co 6 miesięcy; 
•    autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne, do których dostęp nie powinien być niczym utrudniony;
•    autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, druga – wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia;
•    autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy; 
•    autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do lat 18 – powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone chyba, że są wykonane z materiału odblaskowego.

Powrót na górę strony